ŚCIEŻKA INFORMATYKI ŚLEDCZEJ – WIDEO FORENSICS

Abstract background in the form of a binary code of the human eye and the keyboard design for various necessities.

Ścieżka Informatyki śledczej – Wideo Forensics jest kompletną wiedzą potrzebną do rozpoczęcia pracy jako biegły, analityk czy specjalista ds. analiz obrazu cyfrowego.

Przedstawiamy Państwu kompletne szkolenie składające się z trzech poziomów zagadnień dotyczących  analizy i obróbki wideo w świecie informatyki śledczej. Program szkolenia został stworzony w odpowiedzi na potrzeby, z którymi spotykaliśmy się podczas naszej wieloletniej współpracy. Cała ścieżka została przygotowana przez specjalistów określonego oprogramowania, z którym będą Państwo pracować podczas kursu.

POZIOM PODSTAWOWY

Lots of a variety photos in perspective on blue background

Szkolenie obejmuje podstawy, które każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę w świecie cyfrowego obrazu powinna znać. W całości oparte jest na bezpłatnym narzędziu GIMP, które mimo swojej licencji open source jest narzędziem rozbudowanym i można je wykorzystywać do najbardziej zaawansowanych przypadków obróbki zdjęć. Podczas szkolenia na Poziomie Podstawowym uczestnicy uczą się podstaw na temat funkcjonowania samego programu, zostają omawiane poszczególne opcje i jego możliwości. Następnie przedstawiane są narzędzia konwersji plików, a także zapoznanie się ze znaczeniem warstw. Kolejnym etapem szkolenia jest wykorzystywanie narzędzi wbudowanych w program GIMP do poprawy jakości i kontrastu zdjęć, a także narzędzi do edycji barw. Najistotniejszą częścią szkolenia jest wyostrzanie grafiki celem wydobycia jak największej ilości szczegółów w celu zdobycia jak największej ilości istotnych informacji. Całość oparta jest na praktycznych przykładach, tak aby każdy uczestnik, który odbędzie szkolenie mógł samodzielnie zajmować się podstawową obróbką obrazu.

POZIOM PROFESJONALNY

bez-tytuluSzkolenie na etapie profesjonalnym zakłada, że uczestnicy posiadają podstawową wiedzę na temat obróbki zdjęć w programie GIMP lub podobnym. Drugi etap szkolenia odbywa się na płatnym lecz niedrogim względem narzędzi wykorzystywanych w informatyce śledczej programie Photoshop. Szkolenie na poziomie profesjonalnym poszerza wiedzę dotyczącą obróbki i analizy cyfrowego obrazu. Oprócz technik, którymi posługiwali się na poziomie podstawowym – konwersji obrazu, pracy na warstwach, poprawy jakości, zostaną poruszone bardziej zaawansowane możliwości graficzne. W sposób praktyczny zostaną omówione narzędzia, które pozwolą osobom uczestniczącym w kursie biegle poruszać się po takich zagadnieniach jak: modyfikacja rysów twarzy, korekcja sylwetki, usuwanie przebarwień, wyostrzanie znaków szczególnych, usuwanie poszczególnych fragmentów z fotografii, retusze, zarządzanie barwami i ponad kilkanaście innych zagadnień, dzięki którym po odbyciu szkolenia każdy uczestnik samodzielnie będzie w pełni wykorzystywał stanowisko do obróbki zdjęć w laboratorium.

POZIOM EKSPERCKI

bez-tytuluwsfPrzystępując do szkolenia z zakresu informatyki śledczej – Wideo Forensics na poziomie eksperckim uczestnicy musza doskonale znać zasady panujące w świecie wideo forensics. Powinni mieć doświadczenie w obsłudze innych – mniej profesjonalnych narzędzi, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje szkolenie na poziomie eksperckim. Szkolenie odbywa się na najbardziej zaawansowanym oprogramowania wykorzystywanym na całym świecie przez największe laboratoria śledcze – Amped 5. Jego możliwości są tak ogromne, że ilośc przekazanego materiału wraz z doświadczeniem zdobytym na poprzednich kursach (podstawowym oraz profesjonalnym) daje pełny obraz możliwości w „zabawie” w analityka obrazu. Poziom ekspercki różni się od poprzednich poziomów tym, że całość oparta jest na analizie obrazu video, a nie jak było to poprzednio statycznych fotografiach. Dzięki temu analityk otrzymuje ogromna dawkę informacji, z których sam może przygotować sobie statyczne obrazu, ale równie dobrze może zarządzać nagraniami w czasie rzeczywistym. Dzięki rewolucyjnej i nowoczesnej technologii, Amped Five pozwala zarządzać wieloma problemami, które pojawiają się w obróbce obrazu cyfrowego. Znacząco zmniejsza czas potrzebny do przetwarzania i analizy danych. Śmiało może być wykorzystywany w sprawach analizy obrazu przy niskiej jakości video CCTV jak również do cyfrowej analizy odcisków palców. Mimo swojej potęgi jaką jest ogrom narzędzi i możliwości jakie prezentuje oprogramowane Amped 5 sama praca jest niesamowicie prosta i przyjemna. Większość rzeczy, którymi zarządza się w programie można wykonywać za pomocą metodą DROP and DRAP. Posiada bardzo wiele optymalizowanych algorytmów służących przetwarzaniu obrazu, a co najciekawsze wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Jest prężnie rozwijającym się projektem, dlatego też algorytmy, które są w nim zaimplrenetowane są zawsze najnowsze i konkurencyjne względem innych rozwiązań. Najważniejszą kwestią oprogramowania jest „śledzenie” użytkownika co skutkuje generowanym plikiem raportu z wszystkich czynności jakie wykonywał analityk od momentu założenia sprawy do jej zakończenia. Jest to bardzo istotny element, który w przyszłości może okazać się niezbitym dowodem na to w jaki sposób postępował człowiek analizując cyfrowy obraz. Szkolenie na etapie eksperckim kończy cykl szkoleń z Informatyki śledczej – Wideo Forensics.