ŚCIEŻKA INFORMATYKI ŚLEDCZEJ – WIDEO FORENSICS

Szkolenia z oprogramowania śledczego

Ścieżka Informatyki śledczej – Wideo Forensics jest kompletną wiedzą potrzebną do rozpoczęcia pracy jako biegły, analityk czy specjalista ds. analiz obrazu cyfrowego.

Przedstawiamy Państwu kompletne szkolenie składające się z trzech poziomów zagadnień dotyczących  analizy i obróbki wideo w świecie informatyki śledczej. Program szkolenia został stworzony w odpowiedzi na potrzeby, z którymi spotykaliśmy się podczas naszej wieloletniej współpracy. Cała ścieżka została przygotowana przez specjalistów określonego oprogramowania, z którym będą Państwo pracować podczas kursu.

POZIOM PODSTAWOWY

Ścieżka szkoleniowa - Wideo Forensics

Szkolenie obejmuje podstawy, które każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę w świecie cyfrowego obrazu powinna znać. W całości oparte jest na bezpłatnym narzędziu GIMP, które mimo swojej licencji open source jest narzędziem rozbudowanym i można je wykorzystywać do najbardziej zaawansowanych przypadków obróbki zdjęć. Podczas szkolenia na Poziomie Podstawowym uczestnicy uczą się podstaw na temat funkcjonowania samego programu, zostają omawiane poszczególne opcje i jego możliwości. Następnie przedstawiane są narzędzia konwersji plików, a także zapoznanie się ze znaczeniem warstw. Kolejnym etapem szkolenia jest wykorzystywanie narzędzi wbudowanych w program GIMP do poprawy jakości i kontrastu zdjęć, a także narzędzi do edycji barw. Najistotniejszą częścią szkolenia jest wyostrzanie grafiki celem wydobycia jak największej ilości szczegółów w celu zdobycia jak największej ilości istotnych informacji. Całość oparta jest na praktycznych przykładach, tak aby każdy uczestnik, który odbędzie szkolenie mógł samodzielnie zajmować się podstawową obróbką obrazu.

POZIOM PROFESJONALNY

informatyka śledcza wideo zdjęćSzkolenie na etapie profesjonalnym zakłada, że uczestnicy posiadają podstawową wiedzę na temat obróbki zdjęć w programie GIMP lub podobnym. Drugi etap szkolenia odbywa się na płatnym lecz niedrogim względem narzędzi wykorzystywanych w informatyce śledczej programie Photoshop. Szkolenie na poziomie profesjonalnym poszerza wiedzę dotyczącą obróbki i analizy cyfrowego obrazu. Oprócz technik, którymi posługiwali się na poziomie podstawowym – konwersji obrazu, pracy na warstwach, poprawy jakości, zostaną poruszone bardziej zaawansowane możliwości graficzne. W sposób praktyczny zostaną omówione narzędzia, które pozwolą osobom uczestniczącym w kursie biegle poruszać się po takich zagadnieniach jak: modyfikacja rysów twarzy, korekcja sylwetki, usuwanie przebarwień, wyostrzanie znaków szczególnych, usuwanie poszczególnych fragmentów z fotografii, retusze, zarządzanie barwami i ponad kilkanaście innych zagadnień, dzięki którym po odbyciu szkolenia każdy uczestnik samodzielnie będzie w pełni wykorzystywał stanowisko do obróbki zdjęć w laboratorium.

POZIOM EKSPERCKI

bez-tytuluwsfPrzystępując do szkolenia z zakresu informatyki śledczej – Wideo Forensics na poziomie eksperckim uczestnicy musza doskonale znać zasady panujące w świecie wideo forensics. Powinni mieć doświadczenie w obsłudze innych – mniej profesjonalnych narzędzi, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje szkolenie na poziomie eksperckim. Szkolenie odbywa się na najbardziej zaawansowanym oprogramowania wykorzystywanym na całym świecie przez największe laboratoria śledcze – Amped 5. Jego możliwości są tak ogromne, że ilośc przekazanego materiału wraz z doświadczeniem zdobytym na poprzednich kursach (podstawowym oraz profesjonalnym) daje pełny obraz możliwości w „zabawie” w analityka obrazu. Poziom ekspercki różni się od poprzednich poziomów tym, że całość oparta jest na analizie obrazu video, a nie jak było to poprzednio statycznych fotografiach. Dzięki temu analityk otrzymuje ogromna dawkę informacji, z których sam może przygotować sobie statyczne obrazu, ale równie dobrze może zarządzać nagraniami w czasie rzeczywistym. Dzięki rewolucyjnej i nowoczesnej technologii, Amped Five pozwala zarządzać wieloma problemami, które pojawiają się w obróbce obrazu cyfrowego. Znacząco zmniejsza czas potrzebny do przetwarzania i analizy danych. Śmiało może być wykorzystywany w sprawach analizy obrazu przy niskiej jakości video CCTV jak również do cyfrowej analizy odcisków palców. Mimo swojej potęgi jaką jest ogrom narzędzi i możliwości jakie prezentuje oprogramowane Amped 5 sama praca jest niesamowicie prosta i przyjemna. Większość rzeczy, którymi zarządza się w programie można wykonywać za pomocą metodą DROP and DRAP. Posiada bardzo wiele optymalizowanych algorytmów służących przetwarzaniu obrazu, a co najciekawsze wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Jest prężnie rozwijającym się projektem, dlatego też algorytmy, które są w nim zaimplrenetowane są zawsze najnowsze i konkurencyjne względem innych rozwiązań. Najważniejszą kwestią oprogramowania jest „śledzenie” użytkownika co skutkuje generowanym plikiem raportu z wszystkich czynności jakie wykonywał analityk od momentu założenia sprawy do jej zakończenia. Jest to bardzo istotny element, który w przyszłości może okazać się niezbitym dowodem na to w jaki sposób postępował człowiek analizując cyfrowy obraz. Szkolenie na etapie eksperckim kończy cykl szkoleń z Informatyki śledczej – Wideo Forensics.