Ataki przeciwko użytkownikom Facebooka!

Ataki przeciwko użytkownikom Facebooka!

NASK informuje o obecnych atakach skierowanych przeciwko użytkownikom platformy Facebook. Kogo te ataki mogą dotknąć?
 
Bezpieczeństwo online staje się coraz ważniejszym aspektem naszego codziennego życia. W miarę jak technologia rozwija się w szybkim tempie, również przestępcy internetowi doskonalą swoje metody, by wykorzystać naszą naiwność i brak ostrożności. 
 
W środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ogłosiła, że obecnie trwa kampania, w ramach której oszuści starają się przejąć firmowe konta reklamowe na platformie Facebook.
  
“To nowa odmiana znanej już kampanii phishingowej. Tym razem oszuści swoje działania kierują w stronę osób prowadzących w serwisie Facebook kampanie reklamowe. Rozsyłane wiadomości zawierają informacje o naruszeniu standardów społeczności. Pojawia się w nich również informacja o konieczności podjęcia działań w przeciągu 24 godzin pod groźbą blokady konta” – podała NASK.
  
Wyjaśniła również, że po kliknięciu w link zawarty w treści wiadomości, potencjalna ofiara zostaje przekierowana na stronę phishingową, która naśladuje panel logowania do portalu.
  
“Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz loginu i hasła, oszuści wyłudzają także drugi składnik uwierzytelniający potrzebny do logowania” – zauważyła NASK.
  
Dodatkowo NASK zaznaczyła, że osoby, które przejmą te konta, mogą potem wykorzystywać je do szantażu lub dokonywania kolejnych oszustw na platformie społecznościowej.
  
W obliczu tych nowych zagrożeń, ważne jest, abyśmy wszyscy przyjęli proaktywne podejście do ochrony swojego bezpieczeństwa online. 
 

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed atakami tego rodzaju:

 
1. Nie klikaj w podejrzane linki: Zawsze bądź ostrożny, gdy otrzymasz wiadomość lub e-mail, który wydaje się podejrzany. Nie klikaj w linki ani nie pobieraj załączników, jeśli nie jesteś pewien źródła lub treści.
 
2. Weryfikuj źródło informacji: Zanim podjąć jakiekolwiek działania w odpowiedzi na otrzymaną wiadomość, upewnij się, że pochodzi ona od rzeczywiście wiarygodnego źródła. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z odpowiednimi organami lub serwisem społecznościowym.
 
3. Dwuskładnikowa autentykacja: Skonfiguruj dwuskładnikową autentykację na swoich kontach online, w tym na platformach społecznościowych. To dodatkowa warstwa ochrony, która utrudnia dostęp nieautoryzowanym osobom, nawet jeśli zdobędą twoje hasło.
 
4. Edukacja i świadomość: Informuj się na temat aktualnych zagrożeń online i ucz się, jak rozpoznawać podejrzane działania. Dziel się tą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi, aby pomóc im uniknąć potencjalnych pułapek.  
 


Jeśli podejrzewasz, że Twoje konto na platformie Facebook mogło zostać zaatakowane lub jesteś ofiarą próby phishingu, nie wahaj się podjąć odpowiednich kroków. Możesz znaleźć szczegółowe wskazówki i instrukcje dotyczące postępowania w przypadku zaatakowanego konta na stronie internetowej rządu Polski poświęconej cyfryzacji, dostępnej pod następującym linkiem: